TED Karadeniz Ereğli Koleji

Erdemir çalışanlarının bir kısmının girişimiyle Ereğli’ye bir özel okul açılması düşüncesinin ürünü olarak 1967 yılında ilk olarak lise kısmı açılan okulumuz ilk mezunlarını 1974 yılında verdi. Aynı yıl ilkokul kısmı da açıldı. 1981 yılında kolejimizin lise kısmı Milli Eğitim Bakanlığına devredildi (Bugünkü Anadolu Lisesi). İlkokul kısmı ise kesintisiz olarak eğitim-öğretimini sürdürdü.

1986 yılında lise kısmı yeniden açıldı. “İkinci doğuş” olarak isimlendirilen bu gelişmeden sonra halen kullanılan lise binası inşa edildi. 1993 yılında lise kısmı yeniden mezun vermeye başladı.
1998 yılında ilkokul kısmı ilköğretime dönüştürüldü. Bu durum yeni bina ihtiyacını doğurdu. Yeni ilköğretim binası 2004 yılında tamamlandı ve hizmete girdi Okulumuz 800’yakın öğrencisi, 100’ü aşkın öğretmeni, onlarca çalışanı ile yaklaşık 2.000 mezunu ve velileriyle sürekli gelişen bir ailedir. Geleneksel öğretim anlayışının her zaman ötesine geçen kurumumuz, yeni nesillerin hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını ve keşfetme duygularını geliştiren, okul yaşantısını ve öğrenmeyi keyifli hale getiren, çağdaş eğitim mekânlarıyla TED Kdz Ereğli Koleji olarak eğitim-öğretime devam etmektedir.

Ansolon