Hemşire Sevgül AKER

Biga Sağlık Meslek Lisesinden 1997 de mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Önlisans programını tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) programı okudu. Çanakkale Özel Hastanesi’ nde ameliyathane hemşiresi olarak görev yaptı. İzmir Hatay Özel Sağlık Polikliniğinde çalıştı. 13.09.2011 tarihinden itibaren sağlık birimimiz de İşyeri Hemşiresi olarak görev yapmaktadır.

Misyonumuz

Topluma daha sağlıklı bireyler kazandırmak için, tedavi edici hizmetlerden ziyade koruyucu sağlık hizmetlerini ön planda tutarak, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize; çevre koşullarını iyileştirici, sağlığımızı geliştirici ve beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyici eğitimler vermektir.

Vizyonumuz

Çalışan ve öğrencilerimizin sağlığını koruyup iyileştirerek, il bazında saygın ve lider bir okul sağlığı hizmeti vermektir.

Sağlık Birimi’ nin Çalışmaları:

1) TED Kdz. Ereğli Koleji Vakfı Özel Okulu’ nda çalışacak personellerin işe giriş muayenelerini, çalışanların ise yıllık periyodik muayenelerini yapıyor.
2) Yemekhanelerin sağlık ve hijyen açısından denetimini periyodik olarak yapıyor, çalışanların ise periyodik muayenelerinin yapılmasını gözlemliyor.
3) İş Sağlığı ve Güvenliği çerçevesinde çalışanlarımızın belli oranda “İlkyardımcı Sertifikası”almasını sağlamak amacı ile ilkyardım eğitimi almasını koordine ediyor.
4) Özel takip gerektiren hasta gruplarının izlem ve tedavilerinin sürdürülmesini sağlıyor.
5) Anaokulu 5 yaş ve 6 yaş öğrencilerimizin “Boy-Kilo” ölçümünü, gelişim takiplerini ve SNELLEN Görme Testi Yönergesine göre göz muayenesini altı ayda bir periyodik olarak yapıyor.
6) “Okul Sağlık Hizmetleri İşbirliği Protokolü” gereğince ,”Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Veri Rehberi” ne göre planlanan 1. Sınıf, 5. Sınıf ve 9. Sınıfların periyodik muayenelerini yapıyor.
7) Sağlık Bakanlığının “Okul Aşıları” planlamasına göre okul öncesi için “Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak” 1. Sınıflar için “Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak” “Boğmaca, Difteri, Tetanoz ve Çocuk Felci” aşılarının, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekibince yapılmasını koordine ediyor.
8) Bitle mücadele için öğrencilerin periyodik saç taramalarını yapıyor, gerekli önlemleri alıyor.
9) Sağlıklı beslenme, genel hijyen ve el hijyeni, diş fırçalama, obezite, diyabet… konularında öğrencilerimizin bilinçlenmesini sağlıyor.
10) Revirimize hasta olarak gelen çalışan ve öğrencilerimizin ilkyardım ve acil tedavilerini düzenliyor, travmatik yaralanma ve kesilerde pansumanlarını yapıyor, gerektiğinde hastaneye sevklerini sağlıyor.