Türk Eğitim Derneği’nin (TED) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kapsamında Düzenlediği Gençlik Festivali Coşkusu

TED Kdz.Ereğli Koleji Vakfı Özel İlkokulu 4. Sınıf Öğrencilerimizin ‘Quiz Show’ Etkinliği
18 Mayıs 2018
TED Kdz.Ereğli Koleji Vakfı Özel Okulları 50.Yıl Coşkusu
21 Mayıs 2018
TED Kdz.Ereğli Koleji Vakfı Özel İlkokulu 4. Sınıf Öğrencilerimizin ‘Quiz Show’ Etkinliği
18 Mayıs 2018
TED Kdz.Ereğli Koleji Vakfı Özel Okulları 50.Yıl Coşkusu
21 Mayıs 2018

BAYRAM BAYRAM GİBİ KUTLANDI 15 BİN KİŞİ GENÇLİK İÇİN YÜRÜDÜ

BİNLERCE ÖĞRENCİDEN VALS VE ZEYBEK ŞÖLENİ

TED 15 BİN KİŞİ İLE GEÇİT YAPTI

TED’İN BİNLERCE ÖĞRENCİSİ VALS VE ZEYBEK ZİYAFETİ

Türk Eğitim Derneği (TED) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği Gençlik Festivali kapsamında 15 bin kişilik dev bir kadro ile geçit töreni düzenledi. Törenin en ilgi çeken bölümü ise bin 500 öğrencinin sahnelediği vals ve dans gösterileri oldu.

TED ve TED Ankara Koleji ev sahipliğinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle 3 günlük bir Gençlik Festivali düzenlendi. Bu yıl kuruluşlarının 90. Yılını kutlayan TED Ailesi 38 TED Okulundan öğrenciler, öğretmenler, TED Üniversitesi, mezunları, gönüllüleri, spor kulüpleri, senfoni orkestrası ve genel merkez çalışanları ile yaklaşık 15 bin kişilik büyük bir organizasyona imza attılar.

BİN 500 ÖĞRENCİ ZEYBEK OYNADI

Türkiye’deki tüm kentleri temsilen 81 Türk bayrağı ve TED’i temsil eden 78 flama ile 15 bin kişilik geçit töreni yapılan TED Ankara Koleji Stadyumu’nun en etkileyici anlarından biri bin 500 öğrencinin aynı anda sergilediği vals ve zeybekten oluşan dans gösterisi oldu.

19 MAYIS TATİL DEĞİLDİR, ÖDEVİMİZİN VE GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDEYİZ

Türk Eğitim Derneği Başkanı Sn. Selçuk Pehlivanoğlu da törende bir konuşma yaptı. “Bir Mayıs sabahı çıkılan yolda, özgürlük için bir vapur sesi öncülük etmiş insanlara. Vapur ne denli yaşlı ise içindeki komutan o denli gençmiş. Vapur ne denli yorgun ise içindeki komutan o denli dinçmiş. Bugün, bandırma Vapuru’ndan gelen bağımsızlık çığlığının bir benzerini TED olarak Ankara’da atıyoruz” sözleriyle başlayan Pehlivanoğlu şunları söyledi:

“Bugüne yaşlı bir vapurun çığlığı, genç bir adamın liderliği ile geldik. 19 Mayıs tatil değildir, 19 Mayıs yani bugün “Ya İstiklâl Ya Ölüm” cümlesinin kurulduğu gündür. 19 Mayıs yani bugün karanlıktan aydınlığa çıkışın, özgürlüklerin milletçe söke söke alınacağının kanıtlandığı gündür. 19 Mayıs yani bugün ezberleri bozmak için bir adamın inadının, o adama güvenen insanların inancının tüm dünyaya gösterildiği gündür. Bizim görevimiz, varlık nedenimiz bu ülkenin gençlerinin iyi eğitim alabilmesidir. Bizim görevimiz, varlık nedenimiz, bu ülkenin önündeki engelleri kaldırmak için gayret göstermektir. Bizim görevimiz varlık nedenimiz, sivil bir insiyatif olarak Türkiye geneline yayılmak, tüm çocuklara eşit eğitim imkânı sunmaktır. O yüzdendir ki, bugün gördüğünüz üzere 78 flamasıyla Türk Eğitim Derneği, bölge bölge kent kent yayılmaya devam etmektedir. Unutulmasın, Biz hiçbir zaman kolay yolu tercih etmedik. TED’i, kapalı bir yapı içinde tutmayı doğru bulmadık. Böyle bir tavır, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında olağanüstü bir emek ve vizyon ile hayata geçen bu köklü kuruma ihanet olurdu. Bunu en başında anladık. O nedenle hız kesmeden yol almayı sürdürüyoruz. O nedenle önümüze taş koymaya kalkanlara inat var gücümüzle çalışıyoruz. O nedenle merkezimize eğitimi alıp, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda ilerlemeye devam ediyoruz.”

Gençlik festivali ve düzenlenen tören, spor müsabakalarında dereceğe girenlere ödüllerin verilmesi ile son buldu.

TED KDZ.EREĞLİ KOLEJİ DE ORADAYDI.

Türk Eğitim Derneği’nin düzenlediği ve TED Ankara Koleji’nin ev sahipliği yaptığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bünyesindeki Gençlik Festivaline TED Kdz.Ereğli Koleji de Artvin Halk Oyunları ekibiyle katıldı. Ayrıca 38 TED Kolejinin öğrencilerinin birlikte gerçekleştirdiği Vals ve Zeybek gösterisine de katılan okulumuz öğrencileri, unutulmaz bir 3 gün geçirdiler…

17 Mayıs günü provalarla başlayan ve sanat gösterileri ile devam eden festivalde Halk Oyunu öğretmenimiz Ayşe İlhan’ın çalıştırdığı 8,9 ve 10. Sınıflardan oluşan 20 öğrenciden kurulu Artvin Halk Oyunları ekibimiz gösterisini TED Ankara Koleji’nin üç ayrı bölgesinde başarı ile gerçekleştirdi. TED Genel Müdürü Sayın Sevinç Atabay’ın da büyük bir beğeniyle izleyip öğrenci ve öğretmenlerimizi kutladığı gösteri, izleyenler tarafından da coşkuyla alkışlandı.

18 Mayıs günü , festivale katılan  38 TED okulu öğrenci ve öğretmenlerinin Anıtkabir’i ziyaretiyle devam etti. Biz de Atamızın kabrinde saygı duruşunda bulunduk ve mozoleye çiçekler ve Türk Bayrakları bıraktık.

Gençlik Festivali, aynı gün TED Ankara Kolejinde “Manga” konseri ile sürdü.

19 Mayıs günü sabah 10.00 da resmi geçit töreni ile başlayan bayram, öğrencilerimizin de katıldığı vals ve zeybek gösterileri ile devam etti. Seyircinin büyük beğenisini kazanan vals gösterisi 3 kez, zeybek gösterisi 6 kez tekrar ettirildi. NTV’nin de naklen yayınladığı tören tüm seyirci ve öğrencilerin birlikte coşkuyla söylediği İzmir Marşı ile sonlandı.


Ansolon