Velilerimiz İle Oku- Yorum

Üşüyen Çocuk Kalmasın
3 Mart 2017
Eğitimde Edebiyat Seminerleri
6 Mart 2017
Üşüyen Çocuk Kalmasın
3 Mart 2017
Eğitimde Edebiyat Seminerleri
6 Mart 2017

TED Kdz Ereğli Koleji Vakfı Özel Ortaokulu olarak Türkçe öğretmenimiz Azra GÜLDAL liderliğinde katılmak isteyenler velilerimiz ile her ay belirlediğimiz kitapları yorumlamak için bir araya geliyoruz.

Ocak ve şubat ayı için okuduğumuz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ve Chuck Palahniuk’ un “Gösteri Peygamberi” adlı kitaplarını yorumlamak için 1 Mart Çarşamba günü ilköğretim binamızda bir araya geldik.

İlginç ve birbirinden değerli fikirlerin paylaşıldığı toplantıya Meryem Yılmaz, Songül Ulusoy, Ülker Aksu, Zuhal Uzun, Serpil Kefeli, Filiz Işıkdemir, Halil Bakar, Duygu Avkan Altürk, Yaşar Baykal, Sevgül Aker,  Nurşad Karaçam katıldı.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile ilgili:
Şiirlerinde sembolist bir dil kullanan Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında gerçekçi ve sosyal sorunlara eğilen bir tarzı tercih etmiştir.
Anlatım, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kendine has simgeci anlatımıyla birleşip, zaman zaman gelişen olaylarla birlikte başkalaşmaktadır. İnsanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, insanların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altı çizilmektedir.
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır…
Bu da gösterir ki, zaman mekân, insanla mevcuttur.”
“Bir insanın hayatına lüzumundan fazla girmekten daha korkunç bir şey yoktur.”

Gösteri Peygamberi ile ilgili:
Yalnızlık, yabancılaşma, şiddet, tüketim ve şöhret açlığı… Televizyon kanallarından boca edilen sayısız yalanla kirlenmiş, hiçbir şeyin dolduramadığı bir boşluk… Gösteri Peygamberi, yeni bir bin yılın başındaki modern dünyanın ürkütücü çılgınlığına ilişkin karanlık bir taşlama; medya, şöhret ve pop kültürüne yönelik sivri dilli bir aşağılama…
Chuck Palahniuk, önlenemez kaderine doğru nefes kesici bir hızla sürüklenen kahramanının gözünden tüketim toplumunun hastalıklı ve anlamsız yaşam biçimini bize bütün çıplaklığıyla gösteriyor. Dövüş Kulübü’nün yazarından, en az ilki kadar çarpıcı bir roman, benzersiz bir yeraltı edebiyatı örneği.

Kitaplar ile ilgili farklı fikirlerin ve duyguların paylaşıldığı toplantımızda bir sonraki okuyacağımız kitabı belirledik. Kurt Vonnegut’ un Kedi Beşiği adlı kitabını yorumlamak için 15 Mart Çarşamba günü bir araya geleceğiz. Bilgi almak isteyen velilerimiz okula başvurabilir.

Katılmak isteyen velilerimizi bekleriz.


Ansolon